STAX SRM-353X

SKU
10233
25 800 Kč
Do 5 dnů

Ten, kdo se počítá k milovníkům bezchybného a velmi čistého zvuku, má dobře našlápnuto, jestliže si vybere jeden z modelů elektrostatických sluchátek japonské značky STAX. Tuto zcela jinou alternativu skvělého poslechu je však vhodné obohatit a podpořit doporučeným unikátním zesilovačem, který je vyvinut přímo pro pohánění elektrostatických STAX sluchátkových modelů. Výše uvedený typ je poskládán a zkonstruován z vybraných komponentů, které zaručují mimo jiné i maximálně široký rozsah frekvenčního pásma.

 

Nevelký , o to však efektivnější 

V robustním, 3 kg těžkém těle z nemagnetické slitiny hliníku o rozměrech 149 x 99 x 360 mm je zabudován přepracovaný nízkokapacitní koncový stupeň třídy A, který je polovodičového typu. K optimalizaci je aktuálně využito emitorového sledovače v tomto koncovém stupni, který napomáhá širšímu rozsahu reprodukce a většímu dynamickému rozsahu i při vysokých frekvencích. Jako bonus je přidán XLR vstup pro maximální výkon a pro možnost připojení symetrických signálových zdrojů, čímž se nabízí využití maximálního výkonu přístroje. Akustický výstupní proud je unikátně čistý, zcela jistě za to mohou také jednoduchá dvoustupňová zesilovací zařízení s nízkošumovými tranzistory FET (zajímavé jsou tím, že dokáží zajistit vysokou vstupní impedanci).

 

Nepřehledněte důležité vlastnosti

Přirozeně laděný a autentický zvukový výstup tónů zpracovává dvojice velmi tichých FET tranzistorů. Mimo další vstupy – RCA – disponuje zesilovač inovovaným symetrickým XLR vstupem pro lepší kvalitu zvuku. Frekvenční rozhraní se pohybuje na stupnici od 0 do 90 000 Hz, disponuje zesilovacím ziskem 60 dB (x 1000). Vstupní impedance u RCA vstupu je 50 kOhm, u XLR vstupu pak plných 100 kOhm. Nejvyšší hranice harmonického zkreslení se pohybuje kolem 0,01%. Polarizační předpětí dosahuje hodnoty 580 V a maximální výstupní napětí je 400 Vef (1 kHz). Spotřeba energie je dána 30 W.

 

Příjemný výsledný efekt

Domácí poslech s využitím alternativní elektrostatické technologie reprodukce zvuku má své opodstatněné klady i zápory. Po stránce technické a technologické je výroba těchto zařízení poměrně dost náročná, zvukoví inženýři vynalezli opravdu jistou cestu k nepřekonatelné podobě zvuku, kterou předčí skutečně máloco. Tento fakt se zcela přirozeně odráží také na výsledné ceně produktu, ovšem jisté je, že ani tak nezklame žádného audiofila. V žebříčku hodnocených zařízení podobného typu si hoví na nejvýše postavených příčkách. Při výběru a pořizování je však dobré mít na paměti, že není od věci zkontrolovat originalitu produktů. Nálepka autentičnosti potvrzuje jak výhradního distributora produktů pro ČR  Altei, s.r.o., tak produkovanou společnost a stejnojmennou značku japonské elektroniky STAX (vše se týká uplatnění záruky a podpory v ČR).

 

Několik zajímavostí y historie STAX

Počátky japonské společnosti STAX s.r.o sahají až k roku 1938, ovšem až v roce 1960 začali produkovat svá první elektrostatická sluchátka – „earspeakers“, která fungují stejně jako menší elektrostatické reproduktory. V následujících desetiletích STAX vyvíjela zesilovací zařízení, DAC, CD přehrávače, phono cartridge, reproduktory a další. STAX Ltd. se posléze zabývala výrobou a modifikacemi zvukových high-end zařízení, nejvíce se však proslavila právě elektrostatickými sluchátky. V současné době se společnost zviditelňuje zejména díky produkci již zmíněných elektrostatických sluchátek a k nim náležících, kompatibilních zesilovačů, dále pak výrobou rozšiřujícího sortimentu, značkových originálních doplňků a příslušenství, včetně kabeláže, prodlužovacích šňůr a sluchátkových stojanů.​

 

Technické parametry:

  • Frekvenční rozsah: 0 – 90 kHz / +0 dB, -3 dB
  • Zisk zesilovače: 60 dB (x1000)
  • Vstupní impednace: 50 kΩ (RCA vstup), 100 kΩ (XLR vstup)
  • Harmonické zkreslení: max. 0,01% (1 kHz, 100 Vef, výstup se sluchátky typu SR-L)
  • Maximální výstupní napětí: 400 Vef (1 kHz)
  • Polarizační napětí: 580 V
  • Pracovní teplota: 0-35°C
  • Rozměry (š x v x h): 149 x 99 x 360 mm
  • Spotřeba: 30 W
  • Hmotnost: 3 kg
Výrobce STAX
Frekvenční odezva od (Hz) 0 Hz
Frekvenční odezva do (Hz) 90000 Hz
Vlastní baterie
Barva Stříbrná
Šířka (mm) 149 mm
Výška (mm) 99 mm
Hloubka (mm) 360 mm
Hmotnost (kg) 3 g
Vaše hodnocení