Multiroom

Co znamená „multiroom”?

Multiroom je moderní způsob přenosu zvuku i obrazu v domácnosti. Co to znamená v praxi, jaké výhody takové reproduktory mají a na co pamatovat při jejich výběru?

Multiroom systémy

Toto označení pochází z anglického slova a v doslovném překladu jde o „více pokojů”. V praxi to znamená možnost šířit audio i video signál napříč místnostmi.

Zpravidla se signál přenáší prostřednictvím wifi, a to z televizoru nebo jiného přístroje hlavního. Jinou alternativu představuje spojení prostřednictvím LAN, případně Bluetooth. Díky tomu není nutné napříč bytem vést žádné další dráty. Jinými zdroji mohou být pro tento systém i 3,5mm linkový vstup (AUX), to znamená ten sluchátkový. Ten představuje ideální řešení pro všechny přístroje, které právě nedisponují Bluetooth nebo wifi. Důvodem, proč se nejčastěji používá právě wifi, je vysoká kvalita přenášeného zvuku.

Co obnáší systém multiroom prakticky?

Pro vás to znamená asi tolik, že takový hlavní televizor může být umístěný například v obývacím pokoji. Vy ale díky tomuto systému můžete plynule přejít například do ložnice a zde navázat na sledování právě běžícího pořadu na obrazovce další. Navíc tak lze efektivně řešit i situaci, kdy druhý přístroj nemá DVB-S tuner, protože jej takovýmto způsobem může z primárního zařízení převzít. To by pak ale samozřejmě mělo mít svoje tunery zdvojené, aby nedocházelo k ovlivnění sledování. Není to však nezbytností.

Této funkci se říká follow. Jinou možností je ta, že se šíří totožný obraz či zvuk ve všech místnostech. Samozřejmě lze také využít funkci přehrávání různých pořadů či hudebních skladeb v každé místnosti. Tím se v podstatě použité přístroje rozdělí do jakýchsi zón, s nimiž lze manipulovat samostatně. Jeden člen rodiny si tak může pouštět svoji oblíbenou hudbu, zatímco druhý poslouchá rádio.

Vzhledem ke stále intenzivnějšímu rozmachu této technologie, která se stává trendem především mezi mladší generací, se navíc stávají multiroom systémy i cenově mnohem dostupnějšími pro široké spektrum spotřebitelů. Dnes je na trh dodávají jak špičkoví tradiční výrobci elektroniky jako Harman Kardon, tak mnoho dalších producentů. Propojit je dokážeme i se stávajícími přístroji, které již doma máte. Lze je také efektivně zakomponovat do konceptu tzv. chytrých domů a zajistit tak plnou automatizaci. Účinně propojíte multimédia například i s domácím alarmem a využijete tak technologie nejen k zábavě, ale i ke zvýšení úrovně zabezpečení svého domova. Na sebe můžeme tímto způsobem navázat i téměř dvě desítky různých reproduktorů.

K ovládání celé soustavy můžeme pak efektivně využít v první řadě integrovaný displej na samotném systému, ve většině případů k tomuto účelu nicméně slouží chytrý telefon případně tablet s nainstalovanou příslušnou aplikací určenou pro systémy Andrioid i iOS. Manipulaci s multiroom bez problémů po jeho uvedení do provozu zvládne i absolutní laik. Na vše vám bude stačit i stisknutí jediného tlačítka. 

Jak se vyznat v nabídce jednotlivých výrobců

All in one

Tzv. systémy vše v jednom jsou určeny především pro nenáročné posluchače. Jste-li zvyklí v běžném životě na zvukovou kulisu, bude pro vás taková sestava naprosto ideální. Nehodí se však pro audiofily, kteří si potrpí při poslechu na vysokou zvukovou kvalitu.

Pro náročnější uživatele

Celý systém lze dle vlastních preferencí připojit k zesilovači, domácímu kinu nebo subwooferu a sestavit tímto způsobem skutečně unikátní jednotku s maximálním využitím hlasitosti i prokreslení basů.

Z čeho se multiroom systém skládá?

Srdcem celého multiroom systému je směrovač nebo wifi router, případně specifická základová jednotka. V první případě využíváme původní směrovač a jedná se o řešení dostupnější. Druhá alternativa má výhodu v tom, že můžeme docílit výstavby specializované sítě wifi, čímž jednak zajistíme vyšší dosah a jednak i zamezíme rušení.

Dalšími užitečnými funkcemi, jimiž mohou být multiroom systémy vybaveny, je například i napájení z baterie. S využitím této možnosti můžete například poslouchat i hudbu venku. Nemusíte tak být v dosahu elektrické zásuvky, což využijete pro poslech na zahradě a na mnoha dalších místech. Baterie zpravidla disponuje výdrží několika hodin, takže si můžete užít naprosto nerušený poslech skutečně kdekoli.

Díky ekvalizéru si zase nastavíte hudební výstup podle vašich preferencí nebo například podle oblíbeného hudebního žánru. Zdroje si také navolíte do předvoleb, a proto nebude nutné k obsluze celé soustavy použít telefon či tablet.

Výsledný efekt může ještě vylepšit přítomnost pohybového senzoru. Ten zvládne detekovat vaši přítomnost a na základě tohoto vyhodnocení sám provede zapnutí či vypnutí zařízení.

Které formáty umožňuje multiroom přehrávat

Tento systém podporuje většinu standardních formátů. Pro přehlednost je můžeme rozlišit do několika kategorií.

Ztrátové komprimované formáty

Sem můžeme zařadit například populární MP3 nebo WMA. Charakteristická je pro ně tzv. ztrátová komprese. To v praxi znamená, že při zhoršené kvalitě zvuku umožňují snížit velikost výsledného souboru.

Bezztrátové komprimované formáty

Jako příklad lze uvést například FLAC či ALAC (Apple Lossless). Oproti svým předchůdcům se vyznačují vyšší velikostí souboru. Díky tomu nicméně umožňují zvukovou kvalitu zdroje udržet.

DSD

Jedná se o formát, který je určen těm nejnáročnějším posluchačům. Jde o formát studiový, který se nekomprimuje. Výhodou je, že není zapotřebí dělat kompromisy ve výsledné kvalitě zvuku. Nicméně je díky tomu rovněž nutné počítat s vysokou kapacitní náročností, není problém v rámci jednoho hudebního alba překročit i kapacitu 2 GB.

Navigace

Produkty 1-36 z 67

Nastavit sestupně
Stránka
 1. Yamaha WXAD-10

  3 990 Kč
 2. Klipsch Gate

  Akční cena 4 990 Kč Běžná cena 6 490 Kč
 3. Klipsch RW-1

  7 490 Kč
 4. Yamaha ISX-80 - Bílá - rozbaleno

  Akční cena 9 590 Kč Běžná cena 11 990 Kč
 5. Sonos CONNECT

  10 690 Kč
 6. Sonos Port

  11 490 Kč
 7. NAD MDC BluOs2i

  11 990 Kč
 8. Yamaha WXC-50

  11 990 Kč
 9. Bluesound Node 2i - Bílá

  Akční cena 12 490 Kč Běžná cena 14 990 Kč
 10. Bluesound Node 2i - Černá

  Akční cena 12 490 Kč Běžná cena 14 990 Kč
 11. Yamaha MusicCast VINYL 500 - rozbaleno

  Akční cena 13 500 Kč Běžná cena 16 990 Kč
 12. Sonos PLAYBAR

  14 990 Kč
 13. Yamaha WXA-50

  15 990 Kč

Produkty 1-36 z 67

Nastavit sestupně
Stránka