Focal Sopra N°2 - Electric Orange

SKU
3544054695135-1
Hodnocení:
100%
399 990 Kč
Do 5 dnů
5.0
100% of 100
Napsat recenzi
5
100 % (1)
4
0 % (0)
3
0 % (0)
2
0 % (0)
1
0 % (0)

Zákaznické recenze

Vaše hodnocení
Produkt si můžete poslechnout a "osahat" v našem studiu ve Zlíně. V případě zájmu je nutná předchozí domluva (ať můžeme vše připravit :-)) a to na tel. čísle 227 272 707 nebo prostřednictvím e-mailu info@l-e.cz.

Recenze Martina z L-ETyto modernistické sloupy přinášejí nejenom změnu vzhledu, ale především změnu zvukového charakteru. Dalo by se bez nadsázky říci, že v audio sekci byla právě odhalena nová dimenze konstrukčního designu reproduktorových soustav. Třípásmové high-endové reproduktorové skříně jsou symbolem stylovosti - premiéru má tentokrát odvaha vydat se dosud neprobádanou cestou nových možností a schopností fungujících komponentů.

 

  • Nová "TMD" suspense středobasového měniče (Tuned Mass Damper) a "NIC" magentický obvod (Neutral Inductance Circuit)
  • Nový "IHL" Beryllium tweeter (Infinite Horn Loading)
  • Měniče vyvinuty a vyráběny ve Francii

 

Prémiový set

V tomto modelu je skryta nebo spíše odhalena dokonalá kombinace dynamiky, optimalizace prostoru a bohatosti harmonie. Sopra No 2 není jen tak pro nic za nic označena za "Premium High End", na scénu nastupují nová výkonnostní kritéria. Díky kompaktnosti, charakteru a čistému modernímu designu dochází ke snadné integraci audio zařízení do interiéru.

 

Sopra jde s dobou

Není lepšího vybavení, než jsou originální firemní ovladače Focal, jejichž hranice posunují technologie NIC a TMD. Lze se s nimi setkat již na modelech extravagantní série Utopia, ovšem oproti nim Sopra upřednostňuje maximální kompaktnost a tak se lehce integruje do středně velkých interiérů. Ozvučí pak bez problémů prostor o rozloze až 30 m2, a lze ji směle využít i ve větší místnosti, měřící až 750 m2. Moderní konstrukční úprava spočívá ve "zlomu" v horní třetiny kabinetu, s odkazem na velký model referenční série Utopia. Vypadá poměrně hutně a plně, oblé hrany ozvučnice i celkově jednoduché křivky nejsou však jejími jedinými detaily. Netypický je též mohutný podstavec s výraznými šroubovacími nožkami, a kovový pás, v němž se vpředu skrývá tweeter, vzadu je rozšířen do "hornového" výdechu.

 

Konstrukční aspekty

Na skříních je zajímavá dozadu nakloněná část s bass-reflexem. Horní komora je předkloněná dopředu, přičemž je shora zakryta elegantním skleněným panelem. Ultra moderním trendem je pak užívání výrazných laků, při poslechu se tak stávají naprosto strhující prostorovou dominantou. Čelní stěnu zaplňují celkem čtyři měniče, ve spodní komoře to jsou dva mírně zapuštěné woofery, své místo má i středo-tónový měnič v horní komoře a specifická část s tweeterem, krytá ochrannou mřížkou. Vzadu se nacházejí kovové "spojovací" části a až dole je nevelký panel s párem křídlových reproduktorových terminálů.

 

O pestré materiály není nouze

Vyšší sekci obhospodařuje tweeter z Beryllia s kónickou membránou. Tento typ tweeteru je tzv. "obráceným" řešením. O pásmo střední se stará 165 mm membrána ze sendvičového "W" materiálu, označení W znamená dvě vrstvy tkaných skelných vláken na pěnovém základu. Membrána je připevněna závěsem TMD - Tuned Mass Damper, za účelem absorpce nežádoucích vibrací a přesného toku reproduktoru. NIC neboli Neutral Inductance Circuit zlepšuje stabilitu magnetického pole, a tedy i přesnost. Takto zpracovány jsou též duální 180 mm woofery (kromě tlumící hmoty v závěsech TMD). Kabinety samotné jsou z 68 mm tlustých sendvičových profilů, frézovány jsou tak, aby uvnitř nebyly žádné paralelní stěny.

 

Parametry a specifika

Bytelná soustava Sopra No2 váží 55 kg při výšce 1190 mm, šířce 358 mm a hloubce 540 mm. Frekvenční rozsah je od 34 do 40 000 Hz (+/- 3 dB), nejnižším bodem frekvenční odezvy je 28 Hz (-6 dB). Jmenovitá impedance činí 8 Ohm, nejnižší klesá na 3,1 Ohm. Akustická citlivost 91 dB při 2,83 V /1 m patří k těm vyšším, přičemž dělící frekvence jsou 250 a 2 200 Hz. Soustava opředená superlativy je výborně zpracovaná, je také zábavná a po technické stránce autentická. Zevnitř deroucí se zvuk posluchače zatlačí do křesel dynamikou, silou i důrazem, tak je přesvědčivá.

 

Výrobce Focal
Počet pásem 3
Měniče Vysoké frekvence: 27 mm (Berylium IHL) / Střední frekvence: 165 mm ("W", TMD suspense, NIC motor) / Nízké frekvence: 2 x 180 mm ("W")
Typ reproduktoru Spodní bass reflex
Bi-wire / bi-amp možnost
Frekvenční odezva od (Hz) 34
Frekvenční odezva do (Hz) 40000
Dělící frekvence (Hz) 250 / 2200
Impedance (Ω) 8
Citlivost (dB) 91
Minimální vstupní výkon (W) 40
Maximální vstupní výkon (W) 300
Barva Oranžová / Piano
Šířka (mm) 358
Výška (mm) 1190
Hloubka (mm) 540
Hmotnost (kg) 55